Naše krmivo

Image

Krmivo Baštíto se vyrábí ve Velké Británii, v jednom z nejmodernějších a nejlépe vybavených podniků na výrobu granulí pro psy na světě. Podnik disponuje moderní výrobní linkou, která umožňuje zapracovávat do granulí vysoký podíl čerstvého masa a zajišťuje šetrné tepelné zpracování všech surovin. Díky tomu jsou veškeré živočišné i rostlinné složky v krmivech vysoce stravitelné a mají zachovány všechny přírodní vitamíny a minerální látky. Rostlinné škroby jsou přitom dostatečně provařené, což umožní psům dobře je strávit a využít jako zdroj energie. Vysoký podíl čerstvých ingrediencí zlepšuje také chutnost krmiva. Výrobce používá nejpřísnější systémy pro zajištění kvality a bezpečnosti svých produktů. Výrobní zařízení, na kterém se granule vyrábí, je auditováno podle standardu British Retail Consortium (BRC), který se používá při výrobě potravin pro lidskou spotřebu. To zaručuje, že všechny suroviny i krmiva splňují nejvyšší standardy kvality.

Krmiva se skládají z čerstvých a kvalitních přírodních surovin, které poskytují potřebné živiny a energii psům s různou aktivitou a všech věkových kategorií, od štěňat až po seniory. Neobsahují lepek, sóju, geneticky modifikované suroviny ani chemické konzervační látky. Jejich receptury byly sestaveny odborníky na výživu tak, aby splňovaly požadavky na kompletní krmivo podle standardů FEDIAF (Fédération européenne de l’industrie des aliments pour animaux familiers) a AAFCO (The Association of American Feed Control Officials).

Maso

V krmivech je použitá kombinace kvalitní čerstvé svaloviny a sušeného masa bohatého na bílkoviny v poměru, který umožňuje dosáhnout optimálních nutričních hodnot pro jednotlivé věkové kategorie psů. Čerstvá svalovina je vynikajícím nositelem chutnosti a zdrojem vysoce stravitelných bílkovin a tuků. Vysoce kvalitní sušené maso poskytuje koncentrovaný zdroj cenných živočišných bílkovin. Celkový podíl masa v granulích je dostatečně vysoký a zajišťuje optimální hladiny bílkovin v granulích, které odpovídají potřebám psů. Psi nejsou pravými masožravci a příliš vysoké koncentrace bílkovin pro ně nejsou ideální. Z druhů masa je použito výhradně krůtí a kachní maso v drůbežích recepturách a maso z lososa a pstruha v rybích recepturách. Na tyto suroviny se u psů vyskytují jen zcela výjimečně nežádoucí reakce, proto lze krmiva považovat za hypoalergenní a vhodná také pro citlivé psy všech plemen. Krůtí, kachní a rybí maso je lehce stravitelné a chutné, je bohatým zdrojem kvalitních bílkovin i dalších cenných látek, zejména vitamínu B12 a dalších vitamínů B komplexu, a také stopových prvků, jako jsou železo, selen a zinek.

Tuky

Tuky v granulích pochází především z krůtího, kachního a rybího tuku, které jsou bohatým zdrojem energie a obsahují vysoký podíl nenasycených mastných kyselin z řady omega 3 a omega 6. V granulích se nenachází přidaný kuřecí tuk, který by mohl způsobovat problémy u citlivých psů. Granule dále obsahují doplněk potřebných omega 3 mastných kyselin pro správné vyvážení poměru omega 6/omega 3 a lněné semínko bohaté na esenciální omega 3 kyselinu alfa-linolenovou. Omega 3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro správnou funkci mozku a celé nervové soustavy, pro zdravou kůži a kvalitní srst a pomáhají tlumit zánětlivé procesy v těle.

Sacharidy

Psi velmi dobře tráví vhodně upravené sacharidy a dokáží je využít jako zdroj energie pro svůj pohyb, vytrvalost, udržení zdraví a vitality. Základním zdrojem sacharidů v granulích jsou sladké brambory (batáty) a brambory, jejichž škroby jsou díky tepelné úpravě pro psy dobře stravitelné. Batáty jsou také významným zdrojem vlákniny a antioxidantů, provitamínu A betakarotenu, vitamínů C a B6 a řady minerálních látek. Brambory mají vysoký obsah draslíku a vitaminů C a B6. Krmiva neobsahují žádné obiloviny ani pšeničný nebo jiný obilný lepek, který může způsobovat u citlivých psů poruchy trávení. Je tedy možné je označit jako grain free a gluten free, tj. bezobilné a bezlepkové krmivo.

Ovoce, zelenina, semena

Ovoce, zelenina a semena jsou v granulích zdrojem vlákniny, která napomáhá správnému trávení a podporuje činnost užitečných střevních bakterií. Kromě toho poskytují spektrum vitamínů, minerálních látek, antioxidantů a dalších významných složek potravy.

Hrášek je bohatý na vlákninu a antioxidanty, dále obsahuje i mangan, kyselinu listovou a vitaminy C, K a B1. Je také zdrojem stravitelného škrobu a kvalitních rostlinných bílkovin s dobrým zastoupením esenciální aminokyseliny lysinu. Na rozdíl od příbuzné sóji není surovinou geneticky modifikovanou.

Lněné semínko je také bohaté na vlákninu a navíc obsahuje rostlinné slizy, které mají ochranný vliv na sliznici trávicího traktu. Má protizánětlivé účinky a u kojících fen podporuje tvorbu mléka. Kromě sacharidů obsahuje i kvalitní bílkoviny a velké množství oleje, který je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, zejména esenciální kyselinu alfa-linolenovou (ALA). Olej působí příznivě na kvalitu srsti, zvyšuje její lesk. Lněné semínko je zařazováno mezi tzv. superpotraviny, tedy výživově bohaté potraviny s vysokým obsahem vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů, které jsou zvláště prospěšné pro zdraví.

Řepná dužina slouží v krmivu především jako doplněk rozpustné i nerozpustné vlákniny. Obsahuje velké množství pektinu, který je fermentován v tlustém střevě a má příznivý vliv na rozvoj střevní mikroflóry a na trávení. Řepná vláknina poskytuje zdroj výživy střevním bakteriím a také střevním buňkám, napomáhá při obměně buněk ve střevní sliznici.

Mrkev obsahuje značné množství snadno rozpustné vlákniny, minerálních látek a antioxidantů. Je bohatým zdrojem betakarotenu, ze kterého vzniká vitamin A, nezbytný pro zdravé sliznice a správnou funkci zraku. Betakaroten je také silným antioxidantem.

Brusinky jsou doslova nadupané vitamíny a zdraví prospěšnými antioxidanty, mají velmi vysoký obsah vitamínu C. Podobně jako lněné semínko se i brusinky v současné době řadí mezi výživově bohaté superpotraviny. Mají také výrazné antiseptické a protizánětlivé působení, tlumí růst nežádoucích bakterií a plísní a pomáhají při prevenci onemocnění močových cest a močového měchýře. Stabilizují střevní mikroflóru a napomáhají tím ke zdravému trávení a uplatňují se také při léčbě nádorových onemocnění.

Chřest je také řazen mezi superpotraviny, obsahuje velké množství vlákniny, betakarotenu a vitamínů B, C, E a K. Z minerálních látek jsou v něm zastoupeny vápník, fosfor, hořčík, draslík, zinek, železo a jód. Má nízký obsah cukrů a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Pozitivně ovlivňuje funkci ledvin, močový měchýř i močové cesty a také plodnost.

Doplňky

Granule obsahují doplňky minerálních látek a vitamínů, které optimalizují jejich obsah ve výsledném krmivu podle požadavků standardů FEDIAF a AAFCO.

Dále jsou zde doplněny látky, které mají příznivý vliv na zdraví kloubů, glukosamin a chondroitin sulfát. Tyto látky jsou přirozenou součástí chrupavek, podporují zdravý vývoj a funkci kloubů, zvláště důležité jsou pro štěňata v období růstu, pro psy velkých plemen, pro psí sportovce a také pro seniory, u kterých pomáhají tlumit bolest a snižují důsledky artrotických změn na kloubech.

Součástí granulí jsou i doplňky prebiotik, nestravitelných sacharidů, které slouží jako zdroj výživy pro užitečné střevní bakterie. Jsou to fruktooligosacharidy (FOS) a mannanoligosacharidy (MOS). Společně s rozpustnou vlákninou z řepné dužiny, mrkve a dalších rostlinných surovin podporují rozvoj střevní mikroflóry a přispívají ke zdravému trávení.

Granule neobsahují žádná přidaná syntetická barviva ani konzervanty.

MVDr. Eva Štercová, Ph.D.