Kombinace granulí s konzervou nebo masem

Kombinace granulí s konzervou nebo masem

Granule jsou vyráběny jako kompletní krmiva, která psům dodají všechny potřebné živiny a nemusí se k nim přidávat nic dalšího, kromě vody na pití. Přesto řada majitelů krmí kombinovanou stravou, to znamená, že ke granulím přidávají další krmiva, nejčastěji maso (vařené nebo syrové) nebo masové konzervy.

Pozor na citlivé trávení

Tento způsob krmení může mít své výhody i nevýhody. Veterinární lékaři ho obvykle nedoporučují kvůli možným trávicím problémům a riziku narušení rovnováhy živin v granulích. Psi s citlivějším trávením mohou mít s kombinací krmiv problém. U takových psů by se neměly používat příliš pestré kombinace a všechny doplňky se musí vždy přidávat postupně, od malých dávek.

Často je vhodnější nechat takové psy na samotných granulích bez dalších přídavků. Pokud ale psovi kombinace granulí s dalšími krmivy nezpůsobuje trávicí problémy, je možné ho takto krmit a může to přinášet i některé výhody. Musí se ovšem dodržet určité zásady, psa nepřekrmovat a zajistit správné vyvážení celkové dávky.

Granule a maso

Přidávání masa a dalších živočišných produktů může obohatit krmnou dávku o kvalitní bílkoviny, zvláště při krmení granulí průměrné kvality. Nezanedbatelný je také fakt, že si trávicí trakt navyká trávit i jiné složky než jen důkladně zpracované průmyslové krmivo, a tím se stává odolnějším.

Psům dlouhodobě navyklým na tento způsob krmení obvykle kombinace granulí s masem a dalšími složkami trávicí problémy nezpůsobuje. Kromě toho některé studie uvádí, že u psů větších plemen, kteří jsou ohrožení vznikem dilatace a torze žaludku, byl zjištěný menší výskyt, pokud byli krmení kombinovanou stranou. Nedá se na ni ale příliš spoléhat jako na prevenci tohoto nebezpečného a život ohrožujícího onemocnění.

Chybějící vápník

Kromě možných trávicích problémů je hlavním rizikem kombinované stravy nevyváženost dávky. I když jsou granule většinou dobře živinově vyvážené, přídavek masa nebo masové konzervy může tuto vyváženost narušit. Maso i čistě masové konzervy mají především nedostatek vápníku a ten je třeba doplnit, zvláště pokud se jich přidává větší množství. Pokud množství doplňkového krmiva nepřekročí 20 % z celkové dávky, nedochází ani k významnému narušení rovnováhy živin a vápník se doplňovat nemusí.

Chybějící vápník lze doplnit přídavkem měkkých syrových kostí z mladých zvířat, pokud je pes na jejich konzumaci navyklý. Bezpečnější způsob představuje použití minerálního doplňku s obsahem vápníku, případně přídavek jemně mletých vysušených vaječných skořápek nebo kostní moučky. Jedna skořápka z velkého vejce obsahuje asi 2 g vápníku, což je základní dávka pro doplnění vápníku na jeden kilogram masa nebo masové konzervy.

Riziko překrmování

Další riziko kombinace různých druhů krmiv s granulemi spočívá v možném překrmování psa. Vždy je třeba pamatovat, že pokud ke granulím přidáme další složky, musíme část granulí z původní dávky ubrat, jinak to může vést ke vzniku nadváhy až obezity. Nekontrolované přidávání různých doplňkových krmiv a pamlsků ke granulím je jedním z hlavních rizikových faktorů rozvoje obezity u psů.

Výhody kombinovaného krmení

Při dodržení správného dávkování a zajištění doplňku vápníku, případně i dalších minerálních látek, je kombinace masa nebo kvalitní masové konzervy a granulí vhodný a velmi výživný způsob krmení psů. Ovšem pouze za předpokladu, že ji dobře snáší a nezpůsobuje jim trávicí problémy.

Přiklánějí se k němu i někteří majitelé vysoce zatěžovaných pracovních psů, především ve výživě saňových psů se jedná o velmi častou formu krmení. Samotné granule u těchto psů nezajistí dostatečné množství energie potřebné k intenzivnímu pohybu v někdy i extrémně nízkých teplotách. Přídavek masa a tuku ke kvalitním zátěžovým granulím pomůže tuto velkou potřebu energie pokrýt. Psi ovšem musí být na tento způsob krmení dobře navyklí.