Lidské potraviny a látky nebezpečné pro psy

Lidské potraviny a látky nebezpečné pro psy

Čokoláda je pro psy nebezpečná

Pravděpodobně k nejznámějším potravinám nevhodným pro psy patří čokoláda a všechny potraviny a pochoutky s obsahem kakaa. Zde je opatrnost skutečně na místě. Kakao i čokoláda jsou vyrobeny z kakaových bobů, které obsahují látky patřící do skupiny methylxantinů, zejména kofein a theobromin. Ty jsou pro psa smrtelně jedovaté, způsobují ve vyšších dávkách selhání srdce a oběhového systému.

Nejnebezpečnější je čistý kakaový prášek (který ale pro psa není chuťově atraktivní) a vysokoprocentní kvalitní hořká čokoláda nebo čokoláda na vaření, které obsahují vysoký podíl kakaové hmoty. Méně nebezpečná je mléčná čokoláda, ještě méně bílá čokoláda nebo různé čokoládové náhražky, které mají jen malé procento kakaové hmoty. Ty ale mohou být zase nebezpečné svým vysokým podílem cukru a tuku a mohou u psa vyvolat trávicí problémy nebo i podráždění až zánět slinivky. Proto nejsou v žádném případě vhodným pamlskem pro psy.

Hořká čokoláda obsahuje ve 100g tabulce asi 500 mg theobrominu, čokoláda na vaření více než 1000 mg. Smrtelná dávka pro psa se uvádí mezi 100–300 mg/kg hmotnosti, to znamená, že 80 g čokolády na vaření už může zabít psa vážícího 10 kg. Proto se vyplatí toto nebezpečí nepodceňovat a ukládat veškeré čokoládové pochoutky mimo dosah psů. Stejně jako čokoláda může být pro psa nebezpečná i káva. Na rozdíl od čokolády ji psi pravděpodobně nebudou vyhledávat, protože neobsahuje tuk a nechutná jim. Mohli by ji ale ochutnat ze zvědavosti, proto by měla být před pejsky zajištěna nejen čerstvá káva, ale i její zbytky, které se vyhazují do odpadků.

Pozor na cibuli a česnek

Většina druhů zeleniny je pro psy neškodná nebo dokonce prospěšná, existují však výjimky, které pro ně mohou být naopak nebezpečné. Na prvním místě to je cibule, česnek a další příbuzné druhy, jako je pažitka nebo pórek. Všechny cibuloviny obsahují látky odvozené od sirných aminokyselin, cysteinsulfoxidy, které způsobují poškození a rozpad červených krvinek a vyvolávají u psů vznik anémie. Ta se projevuje bledostí sliznic, celkovou slabostí a problémy s dýcháním. Psi jsou vůči jejich působení mnohem citlivější než lidé.

Tyto látky se neničí varem, takže vařená cibule může být stejně nebezpečná jako syrová. Konzumace cibule v množství, které překračuje 1 % z hmotnosti psa, už je považováno za nebezpečné. U česneku závisí jeho nebezpečnost na druhu, obecně je považovaný za méně nebezpečný než cibule. Česnek se dokonce občas psům záměrně podává jako antiparazitikum. To je ovšem mýtus, protože v dávce, která je pro psa ještě bezpečná, nemůže být vůči parazitům účinný. Proto platí, že česnek by se psům neměl dávat raději vůbec nebo jen ve velmi malém množství.

Ne každá zelenina je bezpečná

Z dalších druhů zeleniny je potřeba určitá opatrnost u lilkovitých (brambor, rajče, paprika) a brukvovitých (zelí, kapusta, kedluben, brokolice, květák) rostlin. Lilkovité rostliny obsahují jedovaté látky, alkaloidy. U bramboru je celá rostlina s výjimkou hlíz jedovatá, nachází se v ní alkaloid solanin. V bramborových hlízách je ho nejvíc ve slupkách, především u naklíčených, nahnilých nebo poškozených hlíz. Při vaření brambor přechází z větší části do vody.

V nezralých rajčatech se zase nachází příbuzná látka tomatin, která je také toxická. Proto by se psům nezralá (zelená) rajčata neměla dávat vůbec, a i ta dobře vyzrálá raději pouze v malém množství. Podobně mohou být pro psa nebezpečné ve větším množství i zelené papriky. Brukvovité rostliny jsou zase hůře stravitelné, způsobují nadýmání a obsahují dusičnany a také glukosinoláty, které mohou narušit funkci štítné žlázy. Na druhou stranu mají i příznivé zdravotní účinky, je ale lepší je podávat spíše vařené a v menším množství.

A co ovoce?

Ovoce je převážně bezpečné, nikdy by se ale nemělo krmit ve větším množství, protože obsahuje velké množství cukru a kyselin a může vyvolat trávicí problémy. Existují ale i druhy, které jsou pro psy vyloženě jedovaté. Je to především avokádo a hrozny, včetně sušených rozinek. Avokádo obsahuje toxickou látku persin, která se nachází zejména ve slupce a v jádru a způsobuje poškození srdečního svalu. Toxická je hlavně pro ptáky, ale předpokládá se, že je nebezpečná také pro psy. V hroznech se zase nachází dosud neznámý toxin, který může u psů způsobit poškození ledvin. Z ostatních druhů ovoce nejsou pro psy vhodné ani citrusy nebo ananas kvůli vysokému obsahu kyselin. U jablek, hrušek, meruněk, broskví, třešní a dalších druhů mohou být ve větším množství nebezpečné pecky, protože obsahují glykosidy, ze kterých se uvolňuje jedovatý kyanovodík.

Ořechy nejsou vhodné

Ořechy jsou u lidí oblíbenou a zdravou pochoutkou, pro psy ale vhodné nejsou. V malém množství jim většinou neublíží, ale obsahují velké množství tuku a ve větší dávce mohou narušit trávení a poškodit slinivku. Mohou také vyvolat alergickou reakci, a navíc psům hrozí nebezpečí udušení při jejich vdechnutí. Skutečně jedovaté jsou pro psy makadamové ořechy, ty mohou vyvolat vážné trávicí problémy a poškození nervové soustavy až ochrnutí. Podobně nejsou pro psy vhodné ani houby, které mohou obsahovat různé toxiny.

Co vynechat z živočišné stravy

Také v živočišných potravinách se vyskytují některé látky, které mohou psům škodit. Je jich ale mnohem méně než v rostlinách a jejich riziko bývá často přeceňované. Největším rizikem živočišných produktů stále zůstává především přítomnost patogenních bakterií, virů nebo parazitů.

V mase určitých druhů ryb, zejména kaprovitých, ale i některých mořských (makrela, sleď), se nachází enzym thiamináza, který rozkládá vitamín B1, thiamin. To může způsobit jeho nedostatek a následně narušení činnosti nervové soustavy a svalů. Nebezpečné jsou především syrové ryby, protože enzym tepelnou úpravou ztrácí účinnost. Pro středně velkého psa thiamináza nepředstavuje velké riziko, pokud syrové ryby nekonzumuje denně ve větším množství. Více rizikové to může být pro malé psy, a hlavně pro kočky.

V syrovém vaječném bílku se zase nachází avidin, který blokuje účinky vitamínu H, biotinu. Podobně jako u thiaminázy, je i zde jeho nebezpečnost dána množstvím a velikostí psa. Jedno syrové vejce středně velkého psa určitě neohrozí. A ani menšího, pokud je nekonzumuje každý den.

Alkohol a umělá sladidla

Velmi nebezpečný může být pro psy alkohol v jakékoliv podobě, protože jejich ledviny ho nedokážou účinně zpracovávat. Méně známé nebezpečí představují i žvýkačky, zubní pasty, arašídové máslo bez cukru, cukrovinky pro diabetiky a další produkty, do kterých se přidává umělé sladidlo xylitol. To je pro psy jedovaté, stimuluje slinivku k produkci velkého množství hormonu inzulínu, který vyvolá závažný pokles hladiny krevního cukru, hypoglykémii. Otrava nastupuje velmi rychle a projevuje se slabostí, poruchami koordinace pohybu a občas i křečemi.

Oleje

Čajovníkový olej (tea tree oil) je smrtelně jedovatý pro kočky, nebezpečný ale může být i pro psy. U lidí jsou produkty s čajovníkovým olejem oblíbené, avšak u domácích mazlíčků by se neměly používat. Stejně tak různé silice a esenciální oleje, které obsahují mentol nebo eukalyptus, mohou u psů vyvolat trávicí problémy a křeče.