Nadýmání a plynatost u psů

Nadýmání a plynatost u psů

Nadýmání je způsobeno nadměrnou tvorbou plynů v žaludku nebo ve střevě. Vyvolává u psů pocit nepohodlí až bolestivosti a bývá spojené se škrundavými zvuky v oblasti břicha a zvýšeným napětím břišní stěny. Nadýmání provází více či méně hlasitý odchod plynů, který může být provázený i silným zápachem. Pokud se plynatost vyskytuje ve větší míře, může být nejen obtížným a nepříjemným projevem, ale může signalizovat i závažnější onemocnění trávicího ústrojí. Proto by se rozhodně neměla podceňovat. Při vážnějších onemocněních se vedle nadýmání často vyskytují i další příznaky, jako je průjem, zácpa nebo zvracení. Plyny v trávicím traktu mohou pocházet z různých zdrojů, nejvíce jich ale pochází ze vzduchu spolykaného během krmení a z činnosti střevních bakterií. Prosté nadýmání, které není projevem žádného vážnějšího onemocnění, vzniká většinou v důsledku příliš hltavého příjmu potravy nebo ze zvýšené činnosti střevních bakterií. Tu mohou významně podpořit některé složky krmiva. Na nadýmání nejvíce trpí brachycefalická plemena jako jsou buldoci nebo boxeři, protože díky zkrácenému čenichu polykají při krmení více vzduchu.

Rizikovou skupinou jsou dále všichni hltaví jedlíci a psi, kteří se při příjmu potravy chovají silně konkurenčně. Pokud pes při krmení spolyká větší množství vzduchu, může se objevit plynatost v poměrně krátkém čase po krmení. Ze složek potravy jsou nejrizikovější ty, které obsahují nestravitelné sacharidy. Především nestravitelné oligosacharidy, cukry obsahující pouze několik cukerných jednotek, mohou vyvolat tvorbu plynů velmi snadno. Mezi oligosacharidy patří i známý řepný cukr, na jeho trávení mají ale psi i lidé ve střevě příslušné trávicí enzymy. Existuje však celá řada oligosacharidů, které jsou pro psa nestravitelné, a ty jsou pak vystaveny činnosti střevních bakterií. Bakterie štěpí tyto poměrně jednoduché cukry velmi snadno a rychle a jako vedlejší produkt vzniká značné množství plynů. Oligosacharidy pochází stejně jako jiné sacharidy výhradně z rostlinných složek z krmiva, bohaté jsou na ně např. luštěniny. Existuje jediná výjimka, a to je mléčný cukr, laktóza. Proto i mléčné produkty mohou významně přispívat ke vzniku nadýmání.

Další skupinou látek, které mohou způsobit nadýmání a plynatost, jsou složky rozpustné vlákniny, pektiny, glukany a další. Tady už se jedná o složitější sacharidy, které ale stále dokáží střevní bakterie rozštěpit poměrně snadno. Nachází se v celé řadě rostlinných produktů, v obilovinách, ovoci (jablka, hrušky, švestky), řepě a různých druzích zeleniny. Řada těchto látek je současně i prospěšných a v přiměřeném množství přispívají ke zdravému trávení. Pokud se ale v krmivu nachází ve velkém množství, mohou být příčinou nadýmání. Problémy s nadýmáním může vyvolat také nadměrný příjem bílkovin a tuků, které střevo nedokáže dobře strávit. Především méně stravitelné rostlinné bílkoviny mohou zvyšovat výskyt plynatosti. Brukvovitá zelenina, jako je květák, zelí nebo kedluben navíc obsahuje sirné sloučeniny, které dodávají odcházejícím plynům výrazný zápach. Pokud chceme problémům s nadýmáním a plynatostí předejít, měli bychom psům podávat vysoce stravitelná krmiva s obsahem kvalitních, především živočišných bílkovin. Celkový obsah bílkovin by však měl být spíš střední, ne více než 30 %. Současně je potřeba hlídat i obsah vlákniny, která by měla být maximálně do 5 %. Je třeba se zásadně vyhýbat krmivům, která obsahují sóju nebo větší množství dalších luštěnin. Riziková je brukvovitá zelenina (květák, brokolice, zelí, kedluben, kapusta) a také mléčné výrobky s obsahem laktózy. Nejvhodnější přílohou pro psy trpící nadýmáním je bílá rýže nebo brambory. Tyto suroviny obsahují málo vlákniny a jsou po tepelné úpravě velmi dobře stravitelné.

Významnou roli hraje také příjem potravy, je potřeba co nejvíce omezit polykání vzduchu při krmení. Psi by se měli krmit v klidu a raději víckrát za den, aby neměli potřebu jídlo hltat. Dříve doporučované vyvýšené misky pro psy velkých plemen se v současnosti spíše nedoporučují, protože více podporují polykání vzduchu během jídla. Některá krmiva obsahují složky, které pomáhají při nadýmání, případně se mohou o tyto složky doplnit. Je to především kmín, fenykl, koriandr, ale i zázvor, skořice nebo drcené lněné semínko.