Popel – odpad nebo důležitá složka krmiva?

Popel – odpad nebo důležitá složka krmiva?

Každý, kdo někdy studoval složení krmiv pro psy, určitě viděl na obalu uvedený vedle jiných údajů také obsah popela. O co se vlastně jedná? Přimíchávají výrobci granulí do svých produktů skutečně popel? Tohle si stále myslí spousta lidí, ale není to pravda.

Pravda o popelu v granulích

Popel je označení pro všechny látky anorganického původu, které se nachází v krmivu. A proč právě tento název? Látky anorganického původu nehoří a jejich množství se nemění ani působením velmi vysokých teplot. Tím se liší od látek organických, jako jsou bílkoviny, tuky nebo cukry. Této vlastnosti se využívá při jejich analytickém stanovení, kdy se vzorek krmiva spálí na popel, všechny organické látky shoří a zůstanou pouze látky anorganické. Ty zahrnují jak užitečné minerální látky, nezbytné pro zdravý vývoj a funkci organismu, tak i látky nestravitelné, které organismus pouze zatěžují. Mohou pocházet z různých zdrojů, nejvíce z rozemletých kostí a přidaných minerálních doplňků.

Jaké množství popela ve složení je ještě v pořádku?

Nadbytek minerálních látek může být rizikový, proto by hodnota popela neměla být příliš vysoká. Obvykle se v granulích pohybuje mezi 5–8 %, v krmivech s vysokým obsahem živočišných produktů může být i o trošku vyšší.

Vysoký obsah popela bývá známkou nižší kvality použitých živočišných surovin, které obsahují méně masa a více kostí. Granule s nízkým podílem masa a velkým množstvím obilovin a jiných rostlinných produktů se naopak většinou pyšní nízkými hodnotami popela. Proto může být zavádějící hodnotit kvalitu granulí pouze na základě obsahu popela. Vždy je potřeba brát v úvahu také podíl živočišných složek a jejich druh. Vyšší obsah popela bývá typický například pro jehněčí moučky, které mívají vyšší podíl kostí.