Vánoce jsou období, kdy se na stole objevuje spousta různých pochoutek, které lákají ke konzumaci nejen lidi, ale i pejsky. Řada páníčků nedokáže odolat psímu loudění a občas jim nějakou tu pochoutku podstrčí, jiní dokonce psům pravidelně podstrojují o Vánocích stejné dobroty, které jedí sami. Občas se také stane, že se na pejska v předvánočním shonu zapomene, a ten se pak v nestřeženém okamžiku obslouží připravenými dobrotami sám. Je třeba si uvědomit, že všechno toto počínání může být pro psy velmi nebezpečné a může se podepsat na jejich zdraví, někdy je dokonce i ohrozit na životě.
Jakékoliv narušení běžného krmného režimu, podávání lidských jídel, která nejsou pro psy vhodná, může vyvolat akutní trávicí problémy, jako je průjem nebo zvracení. Většina lidské stravy je pro psa příliš slaná a kořeněná. Zvláště nebezpečné jsou uzeniny, které obsahují často velké množství soli. Pro psa je dávka kolem 4 g soli na kilogram hmotnosti již smrtelná. Při otravě dochází k selhání ledvin a může dojít i k poškození mozku. Tyto závažné příznaky se mohou projevit až za 1 – 2 dny po konzumaci přesoleného jídla. Také hojné pojídání tučných nebo sladkých pochoutek psům škodí. Náhlý příjem většího množství tuku, než je pes zvyklý, může podráždit slinivku nebo dokonce vyvolat akutní zánět slinivky, který může být i smrtelný. Další nebezpečí skrývají tepelně upravené kosti z různých pečínek a vývarů. Tyto kosti jsou pro psa po stránce výživy bezcenné, mohou snadno ucpat trávicí trakt nebo ho svými ostrými úlomky poranit. V takovém případě je nutné ihned vyhledat veterinární pomoc a velmi často je nezbytná operace. Ale i samotné přejídání, příjem většího množství jídla než obvykle, psům nesvědčí. Pokud neskončí trávicími problémy, může vést dlouhodobější přejídání ke zvyšování hmotnosti a k rozvoji nadváhy nebo dokonce obezity. Ta představuje u psů závažný zdravotní problém a jednu z nejčastějších příčin zkrácení jejich života.
Samostatnou kapitolu tvoří pochoutky, které jsou pro psy skutečně jedovaté a kterým by se proto měli zcela vyhýbat. Mezi nimi je na prvním místě čokoláda. Čokoláda obsahuje theobromin, látku příbuznou kofeinu, která ovlivňuje srdeční rytmus a může způsobit jeho poruchy až smrt. Zejména psi s onemocněním srdce jsou ohroženi již při konzumaci malého množství čokolády. Zde platí, že čím více obsahuje čokoláda kakaové hmoty, tím je toxičtější. Nejnebezpečnější jsou proto vysokoprocentní hořké čokolády a obecně všechny kvalitní čokolády s vysokým podílem kakaa. Smrtelná otrava čokoládou může u citlivých psů nastat už po požití 80 mg teobrominu na kilo hmotnosti psa, i když běžně udávaná smrtelná dávka je daleko vyšší (kolem 300 mg/kg). Vysokoprocentní neslazená čokoláda má asi 16 mg theobrominu v jednom gramu, slazená hořká čokoláda asi 5,5 mg a mléčná čokoláda asi 2,3 mg. Bílá čokoláda ho obsahuje zanedbatelné množství. Kilový pejsek se tedy může otrávit již po požití 40 g mléčné čokolády, desetikilový po požití asi 50 g vysokoprocentní neslazené čokolády. Podobně jako čokoláda je pro psy nebezpečná také káva a všechny nápoje s obsahem kofeinu, tedy i Kofola, Coca-cola, energetické nápoje apod.
Kromě čokolády se nebezpečí skrývá také v hroznech a sušených rozinkách, oříšcích a avokádu. Hrozny a rozinky jsou nebezpečné pro některé psy a mohou u nich vyvolat selhání ledvin až úmrtí. Z ořechů jsou pro psy prokazatelně nebezpečné makadamové ořechy, ale ani jiné druhy ořechů a oříšků nejsou vhodné. Bývají příliš tučné, často obsahují i velké množství soli a mohou být kontaminovány plísněmi a jejich toxiny, na které jsou psi citliví. Avokádo obsahuje jedovatou látku persin, která je nebezpečná především pro ptáky, ale předpokládá se možnost otravy i u psů a jiných zvířat. Psi by také neměli v žádném případě konzumovat diabetické cukrovinky ani jiné potraviny, které obsahují náhradní sladidlo xylitol. Ten stimuluje psí slinivku k produkci velkého množství inzulínu, který vyvolá prudký pokles krevního cukru, a pes může upadnout do kómatu.
Pokud chceme domácím pejskům nějakým způsobem přilepšit a zpestřit jim vánoční jídelníček, je lepší sáhnout po zdravých a bezpečných pochoutkách, které jsou pro ně určené. Je možné dát například kousek sušeného masa nebo vnitřností, „psí“ sušenky nebo piškoty se sníženým množstvím cukru, kousek neslaného vařeného masa nebo zdravého ovoce a zeleniny (např. jablko, hruška, mrkev, banán, kiwi). V současné době je v obchodech k dostání plno pamlsků vhodných pro psy, k těm nejkvalitnějším, ale také cenově nákladnějším, patří například pamlsky sušené mrazem. Případně je možné také pejskovi upéct domácí zdravé „cukroví“, samozřejmě raději bez cukru. K těm nejznámějším patří játrové sušenky z ovesných vloček, mletých jater a vajec. Ale i u těchto zdravých pamlsků platí všeho s mírou, takže by se jimi pejsek neměl nikdy překrmovat nad rámec své denní krmné dávky.