Proč v krmivu nejsou určité složky?

Proč v krmivu nejsou určité složky?

Krmiva Baštíto obsahují kvalitní suroviny, které poskytují psům všech věkových kategorií potřebné živiny a energii. Některé složky v nich ale byly cíleně vynechány. Neobsahují hovězí ani kuřecí maso, mléčné výrobky, pšeničný lepek, sóju, kukuřici, geneticky modifikované suroviny ani chemické konzervační látky. Jaký byl důvod pro vyloučení těchto surovin?

V současné době se u psů vyskytují velmi často nežádoucí reakce na krmivo, které se mohou projevovat úporným svěděním, změnami na kůži, záněty uší, průjmy nebo zvracením. Část těchto projevů bývá vyvolaná alergickou reakcí na určitý typ bílkovin, jiné mohou být způsobeny prostou nesnášenlivostí (intolerancí) některých látek v krmivech. Podle výsledků rozsáhlého výzkumu z nedávné doby patří hovězí a kuřecí maso a mléčné produkty mezi nejčastější živočišné alergeny u psů. Výskyt nežádoucích reakcí byl zaznamenán také u jehněčího masa. Mezi rostlinnými alergeny se na prvním místě vyskytuje pšenice a v menším procentu i sója a kukuřice. I když zdravým psům nemusí tyto suroviny způsobovat žádné problémy, rozhodli jsme se je z našich granulí vyloučit. Suroviny, které jsou v granulích obsažené, byly vybrány tak, aby riziko vzniku nežádoucí reakce bylo co nejmenší.

Naše krmiva neobsahují ani žádné geneticky modifikované (GM) suroviny. Vzhledem k tomu, že dosud nejsou dobře známá všechna jejich rizika, je jistější se jim při krmení psů raději vyhýbat. V současné době jsou GM suroviny běžnou součástí krmných směsí pro potravinová zvířata. Zvířata rozloží upravenou DNA na základní složky, které využijí pro vlastní potřeby, a proto nedochází k dalšímu přenosu upraveného genetického kódu. Maso, mléko a vejce takto krmených zvířat se tedy neliší od ostatních a je považováno za bezpečné. Podle aktuálních údajů Evropského sdružení výrobců krmiv obsahuje 85 % krmných směsí vyrobených v EU GM složky. Jedná se především o sóju a kukuřici, které patří k nejrozšířenějším GM plodinám. Ty se v našich recepturách nevyskytují vůbec a nejsou zde ani žádné jiné produkty, u kterých byla provedena genetická úprava.

Vzhledem k tomu, že při výrobě jsou granule vysušeny až na obsah vody 8 %, což přirozeně brání růstu nežádoucích bakterií a plísní, není potřeba přidávat do nich chemické konzervační látky. Hlavní riziko během skladování představuje oxidace (žluknutí) tuků. Obsažené tuky jsou proto chráněny přírodními antioxidanty, zahrnujícími směs tokoferolů a extrakt z rozmarýnu. Nejsou k nim přidávány žádné chemické antioxidanty. Granule také neobsahují žádná syntetická barviva ani ochucovadla. Kvalitní čerstvé suroviny jim zaručují vysokou chutnost i bez použití těchto látek. Chemické konzervanty, antioxidanty a barviva mohou u citlivějších jedinců přispívat ke vzniku zdravotních problémů, nejčastěji se jedná o různé projevy potravní intolerance. Některé z těchto látek mají potenciálně karcinogenní účinky a ve vyšších koncentracích mohou způsobit poškození vnitřních orgánů. Proto je vhodné se jim v kvalitních krmivech raději vyhýbat nebo je nahradit zdravější přírodní variantou.