Je zřejmé, že pro psy jsou nejdůležitějším zdrojem bílkovin živočišné produkty, především maso a vnitřnosti jatečných zvířat. Živočišné bílkoviny jsou plnohodnotné a dobře stravitelné, proto by měly vždy výrazně převládat nad bílkovinami rostlinnými. Jak to je ale s pestrostí zastoupení jednotlivých druhů živočišných bílkovin? Jsou pro psy vhodnější granule, které obsahují mnoho různých druhů živočišných proteinů, granule s jejich omezeným výběrem nebo dokonce s pouze jedním druhem živočišného proteinu? Podobně jako v jiných případech ani zde neexistuje jednoznačná odpověď. Ale pokud budeme vycházet ze způsobu stravování předků psů, vlků, je třeba zmínit, že v jejich výživě nepanuje žádná velká variabilita zdrojů živočišných proteinů. Vlci se živí kořistí, která je v dané lokalitě dostupná, a jedná se převážně o určitý omezený okruh druhů zvířat. I když psi už dávno nejsou vlci, ani oni nevyžadují přehnaně pestrý jídelníček se zastoupením mnoha různých surovin. Pokud je krmivo správně vyvážené z hlediska obsahu všech potřebných živin, nedělá psům problém přijímat dlouhodobě i poměrně jednotvárnou stravu složenou z omezeného množství ingrediencí.
Na trhu jsou v současné době dostupná krmiva různého druhu, která obsahují rozdílné množství různých zdrojů živočišných proteinů. Existují krmiva, která mají pestré složení a obsahují hned několik různých živočišných surovin, například drůbeží maso, zvěřinu i ryby v jedné receptuře. Potom jsou krmiva, která obsahují pouze omezené množství druhů živočišných proteinů nebo i pouze jediný zdroj. Co je pro psa lepší volbou? Zdravého psa je zcela zbytečné krmit pouze jediným zdrojem živočišného proteinu. Na druhou stranu ale příliš velká variabilita živočišných surovin také nemusí být ideální. Trávicí trakt většiny psů snáší lépe krmiva s jednodušším složením. I pes, který netrpí žádnou potravinovou intolerancí nebo alergií, může reagovat trávicími problémy na krmivo, které nabízí až příliš mnoho různorodých zdrojů proteinů. Pro psy s citlivějším trávením je potom výběr krmiva s jednodušším složením jednoznačně bezpečnější volbou. Zvláště pro tyto psy je vhodné vybírat krmiva, která obsahují příbuzné druhy proteinů, např. drůbeží (kachna, krůta) nebo rybí (losos, pstruh). Takto postavená krmiva vyhovují vnímavějším psům lépe, protože proteiny příbuzných druhů mají i podobné vlastnosti a snadněji se jim tráví. Na druhou stranu, u psů se zdravým trávením, kterým určitá pestrost nevadí, je vhodné občas zdroje živočišných proteinů prostřídat a případně i zkombinovat.
Oproti dřívějším názorům se dnes již příliš nedoporučuje krmit zdravého psa dlouhodobě stále stejným druhem krmiva se stejným zdrojem živočišných proteinů. Při dlouhodobém krmení stále stejného druhu krmiva může dokonce dojít k rozvoji potravní intolerance nebo alergie. Proto je vhodné občas prostřídat krmiva s rozdílným zdrojem proteinů. Krmivo je možné měnit po několika měsících, podle toho, jak to psovi vyhovuje. Pokud to dobře snáší, není problém zkombinovat mu různé zdroje živočišných proteinů (např. rybí a drůbeží) i v jedné dávce. Určitá variabilita přispívá ke zvýšení odolnosti trávicího traktu a předchází riziku rozvoje alergické reakce. Přílišná pestrost a příliš časté střídání ale mohou vést k narušení trávení, proto je vhodnější vybrat zhruba dva až tři různé zdroje živočišných proteinů, které se potom citlivě střídají a kombinují. To se samozřejmě týká zdravých psů, kteří netrpí trávicími problémy. U psů s citlivým trávením nebo u psů trpících potravní intolerancí je třeba zdroje proteinů cíleně vybírat podle aktuální potřeby a potom už je raději příliš neměnit, pokud psovi vyhovují.