Hafárna - o výživě s nadhledem

Image

Basti a Rasti vám budou přinášet zajímavé rozhovory. Tentokrát si na paškál vzali naši paní doktorku - MVDr. Evu Štercovou, Ph.D., která v Baštítu zastává roli nutriční specialistky.

1) Paní doktorko, v České republice se řadíte mezi nejvýznamnější odborníky v oblasti výživy psů. Co Vás motivovalo k tomu, zvolit si tuto oblast jako svou profesní dráhu?

Od dětství jsem se zajímala o zvířata všeho druhu a na prvním místě mezi nimi byli vždycky psi. Volba profese byla pro mne poměrně jasná, vystudovala jsem tehdejší Vysokou školu veterinární v Brně a po jejím absolvování jsem se nějakou dobu věnovala praxi v ambulanci pro malá zvířata. Už tehdy mě začala výživa psů hlouběji zajímat, jak z pozice veterináře, tak i z pozice majitele psa. Ve správně nastavené výživě jsem viděla cestu k zajištění spokojeného života zvířat a také možnost prevence celé řady onemocnění. V současné době působím jako odborný asistent v Ústavu výživy zvířat Veterinární a farmaceutické univerzity. Sama mám také psa a velká část mého volného času je vyplněná kynologickými aktivitami, kde jsem v kontaktu s řadou dalších majitelů psů. Lze říct, že se u mě prolíná profesní zájem s koníčkem.

2) V týmu Baštíto zastáváte roli nutriční specialistky. Jaké důvody Vás vedly ke spolupráci na tomto projektu?

O krmiva pro psy a jejich složení se zajímám již dlouhodobě a zaujala mě možnost stát u zrodu krmiva, které bude skutečně kvalitní, sestavené z vhodných a nezávadných surovin a které poskytne potřebné živiny psům různých plemen, věkových kategorií i pohybové aktivity.

3) Jaké parametry byste v krmivu Baštíto a jeho výrobě vyzdvihla?

Krmivo Baštíto se vyrábí v jednom z nejmodernějších a nejlépe vybavených podniků na světě výrobní technologií, která umožňuje zapracovávat do granulí vysoký podíl čerstvého masa a zajišťuje šetrné zpracování všech surovin. Díky tomu jsou veškeré složky v krmivu vysoce stravitelné a mají zachovány všechny přírodní vitamíny a minerální látky. Výrobce používá nejpřísnější systémy pro zajištění kvality a bezpečnosti svých produktů a zaručuje, že všechny suroviny i krmiva splňují nejvyšší standardy, které se používají při výrobě potravin pro lidskou spotřebu. Krmivo obsahuje omezené množství živočišných zdrojů, které představují minimální riziko vzniku alergií. Neobsahuje kuřecí maso v žádné podobě, ani kukuřici, pšenici nebo sóju. Krmivo je možné označit jako hypoalergenní a bezlepkové.

4) Baštíto není pouze krmivo. Jedná se především o službu přípravy krmiva na míru každému chlupáči v jakékoliv jeho životní fázi. V čem spatřujete rozdílnost této myšlenky oproti běžnému trhu?

Krmiva, která jsou běžně dostupná na trhu, mají obvykle omezený počet receptur, které jsou určené pro konkrétní kategorie psů podle věku, velikosti plemene nebo tělesné aktivity. Myšlenka přípravy krmiva na míru každému psovi v jakékoliv jeho životní fázi se liší v tom, že umožňuje přizpůsobovat složení krmiva daleko pružněji aktuálním potřebám psů. Tento koncept dovoluje reagovat na měnící se potřeby psů v průběhu růstu a jejich dalšího vývoje bez nutnosti přecházet na zcela jinou recepturu krmiva.

5) V oblasti výživy psů se pohybujete každý den. Mohla byste se s námi podělit o nejčastější mýty, se kterými se potkáváte?

Různých mýtů a polopravd se ve výživě psů vyskytuje celá řada. V poslední době je asi nejčastější ten, že pes má stejné potřeby jako vlk ve volné přírodě a že je vhodné ho krmit stejným způsobem. Jediným měřítkem kvality krmiva se potom stává množství masa a živočišných proteinů, ve smyslu čím více, tím lépe. Ve skutečností má ale současný domácí pes odlišné potřeby živin než vlk a příliš vysoký obsah živočišných bílkovin mu nemusí vyhovovat. Na druhou stranu jsou i snahy krmit psy čistě vegetariánským způsobem, což také neodpovídá jejich potřebám. Optimálně by měly být ve výživě psů zastoupeny jak živočišné, tak i rostlinné složky ve vyváženém poměru. K dalším obvyklým mýtům patří například, že pes nesmí jíst brambory a že je nedokáže strávit. Tohle ale platí pouze pro syrové brambory. Pokud jsou upravené vhodným způsobem, dokáže je pes naopak využít jako plnohodnotný zdroj energie.

6) Závěrem – jakou základní radu byste dala všem milovníkům psů v oblasti krmení jejich čtyřnohých parťáků?

Aby krmili psa jako psa, podle jeho skutečných potřeb, tedy ne jako čistého masožravce ani jako vegetariána. Aby vybírali pro výživu svých psů vždy kvalitní krmiva, která jim zajistí přísun všech důležitých živin a energie, ať už se rozhodnou pro průmyslově vyráběné krmivo nebo pro krmení připravované z domácích surovin. A hlavně aby hlídali kondici svých mazlíčků a nepřekrmovali je ani nekrmili nedostatečně. V současné době je především obezita psů velký problém, bývá spojená s celou řadou onemocnění, obézní psi vedou méně kvalitní život a umírají většinou předčasně. Vše je v rukou majitelů, aby dokázali svým psům krmivo správně dávkovat, protože psi jsou od přírody převážně nastaveni tak, že se snaží sníst všechnu potravu, která je k dispozici. Je to obranný mechanismus, který jim umožňuje zajistit se na období nedostatku. Pokud ale mají dlouhodobě přístup k nadbytku potravy, vede to k nadměrnému ukládání tukových zásob a k obezitě.

Paní doktorce děkujeme za její čas a brzy na viděnou,

Basti & Rasti